Zadzwoń 509 907 646
Blog

Wiaty rolnicze

Odpowiednie przechowywanie i zabezpieczenie zbiorów, bezpieczna hodowla zwierząt czy właściwe garażowanie maszyn rolniczych to nieodłączny element codziennej pracy przedstawicieli z sektora rolniczego. Dużym ułatwieniem w wymienionych czynnościach okazują się specjalne hale dla rolnictwa. Czym się charakteryzują i do czego warto ich użyć?

 

Wiaty na maszyny rolnicze

 

Jedną z najpopularniejszych konstrukcji stalowych wykorzystywanych w rolnictwie są specjalne wiaty. Są one najczęściej stosowane tam, gdzie istnieje konieczność ochrony danego zasobu przed działaniem wybranych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg. Głównym wyróżnikiem tego typu konstrukcji jest wytrzymałość i solidność. Czynniki te gwarantują bezpieczne garażowanie maszyn rolniczych, przy możliwości łatwej rozbudowy lub demontażu stalowej konstrukcji.

 

Wiaty rolnicze osłonią sprzęt przed śniegiem, jednak nie przed temperaturą. Warto wybrać to rozwiązanie wtedy, gdy mamy pewność, że zbyt niska lub wysoka temperatura nie wpłynie na nieprawidłowe funkcjonowanie danego urządzenia. Taka konstrukcja jest często wykorzystywana do tymczasowego garażowania sezonowych maszyn, takich jak kombajn. Wiata latem ochroni pojazd przed deszczem, natomiast w trakcie pozostałych pór roku zabezpiecza urządzenie nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale również ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Przygotowując kombajn do zimy, nie można zapomnieć o jego właściwej konserwacji i przechowywaniu, dzięki któremu maszyna przetrwa bez uszczerbku kilkumiesięczną przerwę od pracy. Chcąc zainwestować w budynki o przeznaczeniu całorocznym, można zdecydować się na specjalne hale na maszyny rolnicze.

 

Hale rolnicze dla zbiorów

 

Hale stalowe rolnicze często występują również w formie zabudowanej. W codziennej pracy rolników ochrona zbiorów przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych jest niezwykle istotna. Namioty rolnicze sprawdzają się zatem zarówno w mniejszych, jak i większych gospodarstwach rolnych.

 

Rolnicy, tworzący jeden z najważniejszych działów gospodarki, dostarczają płody rolne i każdego dnia uzyskują produkty roślinne oraz zwierzęce, dzięki uprawie roli, roślin, a także chowu i hodowli zwierząt. Produkują żywność i surowce, które są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu przetwórczego. Dbałość o wysoką jakość tych towarów objawia się zatem między innymi przez odpowiednie magazynowanie zbiorów.

 

  • • Magazynowanie zboża

 

Najpopularniejszymi gatunkami zbóż w Polsce jest m.in. pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień, owies i kukurydza. Zboża stanowią największy procent w zestawieniu zasiewów rolnictwa światowego. Po mechanicznym zbiorze zbóż i roślin powinno być przechowywane w specjalnych magazynach, odizolowanych od otoczenia i zabezpieczające zasoby przed działaniem czynników atmosferycznych i dostępem ptaków, gryzoni oraz szkodników.

 

  • • Przechowywanie beli słomy

 

Obecna w niemalże każdym gospodarstwie rolnym słoma również powinna być odpowiednio przechowywana. Sposób magazynowania może bowiem w dużym stopniu wpłynąć na jej użyteczność. Prasowaną słomę, wiązaną w okrągłe lub prostopadłościenne bele, powinno się przechowywać pod wiatą lub w hali, które ochronią słomę przed wilgocią. Magazyn rolniczy powinien znajdować się z dala od potencjalnych zagrożeń pożarowych, a słoma być przechowywana w różnych miejscach, by w razie ewentualnego podpalenia nie stracić całego zapasu.

 

O przydatności towarów pochodzących z produkcji rolniczej decydują nie tylko cechy gatunkowe, ale również sposób ich przechowywania, wpływający na jakość danego zbioru. Wśród popularnych technik magazynowania wyróżnia się nowoczesne magazyny z dostosowaną temperaturą i powierzchnią. To gwarancja bezpieczeństwa przed przemoknięciem, przemarznięciem czy rozwojem bakterii lub pleśni. Okres magazynowania może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu miesięcy, w zależności od gatunku roślin i ich przeznaczenia.

 

Hala rolnicza dla zwierząt hodowlanych

 

Hale namiotowe rolnicze lub te okryte blachą w pełnym zakresie mogą być także przeznaczone do hodowli zwierząt. Tego typu obiekty muszą spełniać jednak szereg wymagań, poczynając od układu, przez oświetlenie, obieg powietrza, łatwość utrzymania higieny i tym podobne. W tej kwestii warto zgłosić się do specjalistów, którzy pomogą już na etapie projektowania hali, uwzględniając najważniejsze aspekty związane z hodowlą bydła, drobiu, trzody chlewnej czy innych zwierząt. Proponowane przez nas stalowe hale często stają się również alternatywą stajni. Dzięki dużej powierzchni, halę można zagospodarować również jako ujeżdżalnię.

 

Hale i wiaty stalowe dla rolnictwa – zalety

 

  • • Szybka budowa hal stalowych

 

Konstrukcje stalowe wyróżnia przede wszystkim szybka budowa. Mogą one być stawiane przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe. Ich budowa trwa zdecydowanie krócej niż budynków murowanych. Stworzenie takiej hali jest również prostsze, a co za tym idzie - szybsze, z uwagi na logistykę całego przedsięwzięcia. Komponenty produkowane są wcześniej i transportowe bezpośrednio na plac budowy.

 

  • • Optymalizacja kosztów

 

Ze względu na łatwy transport i szybki montaż, budowa konstrukcji stalowych umożliwia optymalizację kosztów. Hale rolnicze, ceny i możliwości ich modyfikacji pozytywnie zaskakują nawet najbardziej wymagających Klientów. To zdecydowanie tańsza alternatywa budynków murowanych, dzięki której przedstawiciele sektora rolniczego będą mogli oszczędzić pieniądze i zainwestować je w inny obszar swojej działalności.

 

  • • Szerokie zastosowanie

 

Wyróżnikiem wiat i hal rolniczych jest również szerokie zastosowanie. Można wykorzystać je jako magazyn na zboże, halę do przetwórstwa rolniczego, magazyn maszyn i sprzętu czy bezpieczną halę dla zwierząt.

 

  • • Powierzchnia użytkowa

 

Konstrukcje stalowe są budowane w technologii, która umożliwia zagospodarowanie dostępnej przestrzeni w maksymalny sposób. Minimalizuje się przez to tworzenie podpór wewnętrznych, dzięki czemu żadne obiekty nie ograniczają funkcjonalności obiektu. Odpowiednio wykonany projekt hali stalowej z pewnością sprosta oczekiwaniom przedstawicieli branży rolniczej. Tego typu konstrukcje coraz częściej wypierają tradycyjne zabudowania.

 

Jeśli szukasz właśnie takiego rozwiązania - zgłoś się do nas, a z chęcią doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania dotyczące wiat lub hal dla rolnictwa.

Zobacz także

Skontaktuj się z nami

Przedsiębiorstwo Handlowo
Usługowe "JAMPOL"
Jan Wojnowski

ul. Kasztanowa 16,
87-100 Toruń

NIP: 878-128-00-90,
REGON: 871479850

tel. 509 907 646

biuro@jam-pol.eu