Zadzwoń 509 907 646
Blog

Namioty rolnicze

Agrohale wykorzystywane są przy inwentarzu i przechowywaniu maszyn rolniczych. Sprawdzają się lepiej niż obiekty murowane, gdyż ich budowa jest tańsza, namioty rolnicze można dostosować do potrzeb i wielkości gospodarstwa, a ponadto z powodzeniem sprawdzają się jako rozwiązanie całoroczne. W gospodarstwie rolnym hale rolnicze znajdują wiele zastosowań i z tego powodu są coraz chętniej wznoszone na gospodarstwach.

Hale rolnicze - konstrukcja i czas budowy


Konstrukcja namiotów rolniczych zależna jest od ich przeznaczenia. Inna technologia będzie musiała zostać zastosowana dla budynków inwentarskich, inna dla hal dla maszyn rolniczych. Zwyczajowo tego typu obiekty wykonuje się na zamówienie pod konkretne potrzeby gospodarstwa, z dokładnym określeniem ich przeznaczenia. Na podstawie tego dostosowuje się sposób budowy namiotów rolniczych oraz ogólną konstrukcję i dodatkowe elementy usprawniające ich funkcjonalność.


Tego typu zabudowania są zwyczajowo oparte na stelażach stalowych dodatkowo ocynkowanych, by nie korodowały lub wykonuje się je systemowo albo modułowo z paneli aluminiowych. Na całość zakłada się membranę albo plandekę, która zapewnia odpowiedni system cyrkulacji powietrza i wentylacji - co jest szczególnie istotne, jeśli namiot rolniczy ma posłużyć za chlewnie lub magazyn sortowania i przechowywania owoców oraz warzyw. Każdorazowo tego typu hale muszą cechować się wytrzymałością i stabilną konstrukcją, która umożliwi użytkowanie jej przez cały rok. Ten aspekt jest bardzo ważną informacją już na etapie projektowania, gdyż stelaże trzeba wtedy dodatkowo wzmocnić w newralgicznych punktach.

hale rolnicze


Budowa takich hal trwa zwyczajowo od miesiąca do dwóch - wliczając w to projekt, uzyskanie potrzebnych pozwoleń i czas realizacji.

 

Funkcjonalność namiotów rolniczych


Hale rolnicze posiadają co najmniej kilka zastosowań w gospodarstwie. Chętniej są stosowane przez rolników, gdyż są tańsze w budowie, a ich proces wznoszenia trwa zdecydowanie krócej. Ponadto uzyskanie pozwoleń na postawienie takiej konstrukcji nie wymaga aż tylu formalności i zgód. Z tych względów dla rolników jest to rozwiązanie ekonomiczniejsze od murowanych obór czy magazynów. W rolnictwie budynki gospodarcze pełnią ważną funkcję, gdyż do hodowli bydła, świń i kur, a także przechowywania zbóż, warzyw, owoców oraz maszyn rolniczych, niezbędne jest suche miejsce, które chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.


Hale rolnicze sprawdzą się w dużych i małych gospodarstwach. W każdym z nich ważne jest cięcie kosztów, gdyż zaoszczędzone pieniądze można następnie zainwestować w maszyny czy inwentarz. Ponadto - w razie potrzeby - takie hale rolnicze można dowolnie modyfikować, co jest szczególnie ważne, gdy rolnik decyduje się poszerzyć któryś z obszarów działalności.

 

Zastosowanie hal rolniczych

 

  • • Budynek inwentarski - najpopularniejszy rodzaj hal namiotowych w rolnictwie, który wymaga też specjalnej konstrukcji pozwalającej na wprowadzenie dodatkowych udogodnień dla przebywających tam zwierząt. Hale rolnicze sprawdzają się przy chowie bydła, świń i drobiu, a rodzaj konstrukcji hali można dostosować do potrzeb hodowlanych tych zwierząt. Hale rolnicze dla chowu gospodarczego wymagają zamontowania klatek oraz paśników, a także systemu kanalizacyjnego. Ponadto do konstrukcji takiej hali trzeba użyć takich komponentów, które będą sprawdzały się przez cały rok. Ważne, aby takie budynki inwentarskie posiadały możliwość zdemontowania ścian.

     

  • • Chłodnie i magazyny - niezbędne przy przechowywaniu owoców oraz warzyw, które wymagają odpowiedniej temperatury. Zebrane podczas sezonu warzywa oraz owoce mogą być w odpowiednich warunkach przechowywane dłużej.

     

  • • Magazyn na ziarno - ziarno i snopy siana potrzebują suchego miejsca przechowywania, aby nie straciły na swej wartości, nie uległy zawilgoceniu czy pleśnieniu. Takie ziarno nie nadaje się już do sprzedaży oraz nie można go przerobić na pasze dla zwierząt. Złe przechowywanie może generować ogromne straty w gospodarstwie. Dlatego trzeba zadbać o dostosowanie konstrukcji hal namiotowych do warunków potrzebnych do magazynowania zbóż.

     

  • • Garaż na sprzęt rolniczy - ciągnik, przyczepa, kombajn, rozsiewacz, snopowiązałka - to maszyny, które nie powinny być nadmiernie wystawiane na działanie niepożądanych warunków atmosferycznych. W gospodarstwie do ich ochrony warto zastosować wiaty namiotowe, które będą skutecznie osłaniały sprzęt i maszyny rolnicze. Dobrze sprawdzają się także namioty garażowe lub hale magazynowe, w których z powodzeniem można przechowywać urządzenia i maszyny wykorzystywane w gospodarstwie.

 

Cena agrohal


Hale rolnicze i ich cena jest uzależniona od konstrukcji, wielkości i przeznaczenia. Tańsze będą wiaty chroniące sprzęt rolniczy, od profesjonalnych hal inwentarskich, które wymagają odpowiedniej konstrukcji, wentylacji i podłoża. Hale rolnicze kosztują od ośmiu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena tych konstrukcji stalowych uzależniona jest także od wielkości i potrzeby wdrożenia dodatkowych elementów.

Zobacz także

Skontaktuj się z nami

Przedsiębiorstwo Handlowo
Usługowe "JAMPOL"
Jan Wojnowski

ul. Kasztanowa 16,
87-100 Toruń

NIP: 878-128-00-90,
REGON: 871479850

tel. 509 907 646

biuro@jam-pol.eu