Zadzwoń 509 907 646
Blog

Namioty garażowe

Namioty garażowe są alternatywą dla murowanych pomieszczeń na pojazdy - przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Jest to tańsza forma ochrony samochodu przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Cieszą się popularnością także ze względu na swoją wytrzymałą konstrukcję i skuteczną ochronę. Namiot na samochód jest dobrym rozwiązaniem całorocznym. Dlaczego jeszcze warto wybrać namioty garażowe?

Dlaczego namiot garażowy zamiast murowanego?


Czy postawienie namiotu garażowego wymaga pozwolenia na budowę? Oczywiście, że nie i to właśnie z tego powodu namiot do pojazdów jest chętniej wybierany od wersji murowanej.


Do zbudowania garażu lub wiaty garażowej - zgodnie z prawem budowlanym - potrzebne jest zgłoszenie budowy, natomiast w przypadku budowy garażu o powierzchni większej niż 35m² lub z dodatkową drugą kondygnacją, wymagane jest już pozwolenie na budowę. Ponadto w świetle tego prawa, garaż murowany musi być zgodny z warunkami technicznymi, które określają np. odległość umiejscowienia budynku w dopuszczalnej odległości od działki sąsiada (minimum 3-4 metry). Namioty garażowe do samochodów nie są obarczone takimi restrykcjami, a ich postawienie nie wymaga zgłoszenia.


Jest to doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą lub nie mogą postawić garażu murowanego, a także dla tych, które chcą uniknąć wszelkich formalności.

 

Zalety stosowania namiotów garażowych


Solidna konstrukcja, łatwość montażu, który trwa zaledwie kilka godzin, czy jego wytrzymałość - to tylko kilka zalet, jakie posiada namiot garażowy. Poznaj inne zalety tego typu rozwiązania.

 

 • • Sprawdza się na posesjach, które mają ograniczoną przestrzeń.

   

 • • Do ich postawienia nie są wymagane zezwolenia i pozwolenia budowlane.

   

 • • Namiot garażowy można zbudować w kilka godzin.

   

 • • Namioty można wysokością i szerokością dostosować do potrzeb i lokalizacji.

   

 • • Cena namiotu jest zdecydowanie niższa od budowy garażu murowanego.

   

 • • Namioty garażowe chronią znajdujący się w nich pojazd przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (deszczem, śniegiem, mrozem, wiatrem). Chroni także przed promieniowaniem UV i wilgocią.

   

 • • Namiot tego typu jest rozwiązaniem całorocznym.

   

 • • Wykonany jest na solidnych stelażach stalowych lub aluminiowych i dodatkowo wzmocniony w najbardziej newralgicznych punktach.

   

 • • Namiot garażowy nadaje się do przechowywania nie tylko pojazdów, ale też urządzeń ogrodniczych, materiałów budowlanych, czy drewna na opał. Sprawdza się także w rolnictwie.

   

 • • Namioty do pojazdów mogą być wykorzystywane zarówno do użytku prywatnego, jak i przemysłowego.

 

Z jakiego materiału powinien być wykonany namiot garażowy?


Garaże wykonane są na stabilnych konstrukcjach stalowych, aluminiowych lub z rur ocynkowanych. Dzięki czemu - nawet nawet przy całorocznym użytkowaniu - na stelażu nie osiada rdza. Z tego powodu namiot garażowy może służyć przez wiele lat.


Bardzo istotna jest plandeka, która zwyczajowo jest wykonana z PCV. Musi być ona wytrzymała, wodoodporna i ognioodporna. Podłoże garażowe nie jest wymagane, ale warto taki podest wykonać dla zwiększonego komfortu użytkowania - zwłaszcza jeśli pod namiotem będą przechowywane lub magazynowane nie tylko pojazdy. Nie należy się jednak obawiać, że bez podłoża w namiocie pojawi się wilgoć czy pleśń.

 

Jakie wymiary może mieć namiot garażowy?


Szerokość i wysokość namiotu garażowego powinna posiadać odpowiednie parametry techniczne, według których jego szerokość powinna wynosić od 3 do 10 metrów, a wysokość od 2 do 4 metrów. Ponadto plandeka musi mieć określone parametry dostosowania na mróz, jak i wysokie temperatury oraz posiadać określoną grubość.


Warto zwrócić uwagę na wejście do namiotów garażowych, które powinno otwierać się w sposób bezproblemowy, a ponadto musi być na tyle wysokie, aby można było wjechać do garażu samochodem.

 

Ile kosztują namioty garażowe?


Cena namiotów w stosunku do garażu murowanego czy blaszanego lub wiaty garażowej nie jest wygórowana. Za namioty garażowe do użytku domowego trzeba zapłacić średnio od 1 do 5 tysięcy złotych. Namioty magazynowe, które umożliwiają przechowywanie większych pojazdów, kosztują kilka tysięcy więcej.


W Polsce i nie tylko ten sposób ochrony samochodu jest coraz chętniej wybierany. Jest dużo tańszy od wiaty czy garażu murowanego lub blaszanego, a ponadto nie wymaga zezwoleń i wdrożenia skomplikowanych procedur. Chętnie jest wykorzystywany do użytku przydomowego do przechowywania samochodów, rowerów, kosiarek, czy innych urządzeń. Często namioty te stosuje się do magazynowania i składowania. Sprawdzają się też w gospodarstwach rolnych. Cena zakupu namiotu jest nieporównywalnie niższa od tej za garaż montowany na stałe. Ponadto - w razie takiej potrzeby - namiot garażowy można przenieść w dowolne miejsce lub zdemontować. Takiej możliwości nie ma w opcjach murowanych. Tego typu namioty skutecznie chronią znajdujące się pod nim pojazdy i urządzenia przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, które dla osób zmotoryzowanych mogą być uciążliwe zwłaszcza zimą.

Zobacz także

Skontaktuj się z nami

Przedsiębiorstwo Handlowo
Usługowe "JAMPOL"
Jan Wojnowski

ul. Kasztanowa 16,
87-100 Toruń

NIP: 878-128-00-90,
REGON: 871479850

tel. 509 907 646

biuro@jam-pol.eu